77311-1AG-36LF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Molex
In Stock: 33.942
Datasheet
Similar
Molex
In Stock: 7.336
Datasheet
Similar
3M
3M
Samtec Inc.
Harwin Inc.
In Stock: 301
Harwin Inc.
In Stock: 839
Sullins Connector Solutions
Sullins Connector Solutions
In Stock: 205
Connector Header Through Hole 36 position 0.100" (2.54mm)
77311-1AG-36LF
DigiKey Part Number
77311-1AG-36LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
77311-1AG-36LF
Description
CONN HEADER VERT 36POS 2.54MM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
77311-1AG-36LF Models
Category
Contact Length - Mating
0.230" (5.84mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.195" (4.95mm)
Series
Overall Contact Length
0.525" (13.34mm)
Packaging
Bag
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Part Status
Active
Contact Shape
Square
Connector Type
Contact Finish - Mating
Gold or Gold, GXT™
Contact Type
Male Pin
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Tin
Number of Positions
Contact Material
Phosphor Bronze
Number of Rows
1
Insulation Material
Thermoplastic
Number of Positions Loaded
All
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Style
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Shrouding
Unshrouded
Insulation Color
Black
Mounting Type
Current Rating (Amps)
3A per Contact