54121-807041050LF | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 609-54121-807041050LF-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 54121-807041050LF |
Description | CONN HDR 4POS 0.1" STACK T/H |
Manufacturer Standard Lead Time | 10 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 4 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold, GXT™ Through Hole |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | 54121-807041050LF Models |
Category | Length - Post (Mating) 0.292" (7.417mm) |
Manufacturer Amphenol ICC (FCI) | Length - Stack Height 0.413" (10.500mm) |
Series | Length - Tail 0.120" (3.050mm) |
Packaging Bulk | Mounting Type Through Hole |
Part Status Active | Termination Solder |
Number of Positions 4 | Contact Finish - Post (Mating) Gold, GXT™ |
Pitch 0.100" (2.54mm) | Contact Finish Thickness - Post (Mating) 15.0µin (0.38µm) |
Number of Rows 1 | Color Black |
Length - Overall Pin 0.825" (20.955mm) | Base Product Number |