10164521-R181000LF | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 10164521-R181000LF |
Description | FLEXLOCK 3.20MM 18P RA THT HEADE |
Manufacturer Standard Lead Time | 11 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Connector Header Through Hole, Right Angle 18 position 0.126" (3.20mm) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | 10164521-R181000LF Models |
Category | Fastening Type Latch Holder |
Mfr | Contact Length - Mating 0.220" (5.59mm) |
Series | Contact Length - Post 0.102" (2.60mm) |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) | Insulation Height 0.394" (10.00mm) |
Part Status Active | Contact Shape Square |
Connector Type | Contact Finish - Mating Tin |
Contact Type Male Pin | Contact Finish Thickness - Mating 40.0µin (1.02µm) |
Pitch - Mating | Contact Finish - Post Tin |
Number of Positions | Contact Material Copper Alloy |
Number of Rows 2 | Insulation Material Thermoplastic |
Row Spacing - Mating | Features Board Guide |
Number of Positions Loaded All | Operating Temperature -40°C ~ 105°C |
Style | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Shrouding Shrouded - 4 Wall | Insulation Color Black |
Mounting Type | Current Rating (Amps) 4A |
Termination Solder | Voltage Rating 48VDC |