10056847-101LF | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 10056847-101LF |
Description | CONN EDGE DUAL FMALE 20POS 0.031 |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 20 Position Female Connector Non Specified - Dual Edge Gold 0.031" (0.80mm) Black |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | 10056847-101LF Models |
Category | Read Out Dual |
Manufacturer Amphenol ICC (FCI) | Features Board Guide |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Mounting Type Surface Mount, Right Angle |
Part Status Active | Termination Solder |
Card Type Non Specified - Dual Edge | Contact Material Copper Alloy |
Gender Female | Contact Finish Gold |
Number of Positions/Bay/Row 10 | Contact Finish Thickness 30.0µin (0.76µm) |
Number of Positions 20 | Color Black |
Card Thickness 0.039" (1.00mm) | Material - Insulation Liquid Crystal Polymer (LCP) |
Number of Rows 2 | Base Product Number |
Pitch 0.031" (0.80mm) |