ACJS-MV35-3S | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 889-1822-ND |
Manufacturer | Amphenol Audio |
Manufacturer Product Number | ACJS-MV35-3S |
Description | CONN JACK STEREO 3.5MM |
Manufacturer Standard Lead Time | 16 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 3.50mm (0.141", 1/8", Mini Plug) - Headphone Phone Jack Stereo (3 Conductor, TRS) Connector Solder Eyelet(s) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | ACJS-MV35-3S Models |
Category | Mounting Type Panel Mount |
Mfr | Termination Solder Eyelet(s) |
Series | Shielding Unshielded |
Packaging Bulk | Operating Temperature -25°C ~ 70°C |
Part Status Active | Body Color Silver, Black |
Connector Type Phone Jack | Includes 3 pcs - 1 Connector, 1 Nut, 1 Washer |
Gender Female | Housing Material Polyamide (PA66), Nylon 6/6, Glass Filled |
Signal Lines Stereo (3 Conductor, TRS) | Contact Material Copper |
Industry Recognized Mating Diameter | Panel Hole Size 0.236" (5.99mm) |