EC95F302W
DigiKey Part Number
235-1012-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EC95F302W
Description
THERMISTOR NTC 3KOHM 3969K BEAD
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
NTC Thermistor 3k Bead
Category
B25/85
3969K
Manufacturer
Amphenol Advanced Sensors (Thermometrics)
Operating Temperature
-80°C ~ 150°C
Series
Power - Max
75 mW
Packaging
Bulk
Length - Lead Wire
2.50" (63.50mm)
Part Status
Active
Mounting Type
Free Hanging
Resistance in Ohms @ 25°C
3k
Package / Case
Bead
Resistance Tolerance
±0.2°C