DC95F202WN
DigiKey Part Number
235-1621-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DC95F202WN
Description
THERMISTOR NTC 2KOHM 3969K BEAD
Detailed Description
NTC Thermistor 2k Bead
Operating Temperature
-80°C ~ 150°C
Series
Power - Max
75 mW
Length - Lead Wire
1.50" (38.00mm)
Free Hanging
Resistance in Ohms @ 25°C
2k
Resistance Tolerance
±0.2°C