DC95F502WN
DigiKey Part Number
235-1470-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DC95F502WN
Description
THERMISTOR NTC 5KOHM 3969K BEAD
Detailed Description
NTC Thermistor 5k Bead
Operating Temperature
-80°C ~ 150°C
Series
Power - Max
75 mW
Length - Lead Wire
1.50" (38.00mm)
Free Hanging
Resistance in Ohms @ 25°C
5k
Resistance Tolerance
±0.2°C