AZSR165-1AE-24DL
DigiKey Part Number
3385-AZSR165-1AE-24DL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AZSR165-1AE-24DL
Description
RELAY EV CHG SOLAR SPST 80A 24V
Detailed Description
EV Charging, Solar Relay SPST-NO (1 Form A) 24VDC Coil Through Hole
Must Operate Voltage
18 VDC
Packaging
Tube
Must Release Voltage
1.2 VDC
Operate Time
40 ms
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Rating (Current)
80 A
Approval Agency
TUV, UL
Switching Voltage
690VAC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
55200VA
Coil Resistance
260 Ohms
Coil Current
92.3 mA