Image for AZ9405-1A-12DEF is not available
AZ9405-1A-12DEF
DigiKey Part Number
3385-AZ9405-1A-12DEF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AZ9405-1A-12DEF
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 12VDC Coil Through Hole
Category
Termination Style
PC Pin
Mfr
Seal Rating
Sealed - Fully
Series
Coil Insulation
Class F
Packaging
Box
Must Operate Voltage
9 VDC
Part Status
Active
Must Release Voltage
1.2 VDC
Mounting Type
Operate Time
10 ms
Coil Voltage
Release Time
5 ms
Contact Form
SPST-NO (1 Form A)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Contact Rating (Current)
10 A
Contact Material
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Switching Voltage
277VAC, 30VDC - Max
Approval Agency
CSA, UL
Load - Max Switching
1400VA, 150W
Relay Type
Coil Current
33.3 mA
Coil Resistance
360 Ohms