AZ2150-1C-24DEF
DigiKey Part Number
3385-AZ2150-1C-24DEF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AZ2150-1C-24DEF
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 30A 24V
Detailed Description
General Purpose Relay SPDT (1 Form C) 24VDC Coil Through Hole
Must Operate Voltage
18 VDC
Must Release Voltage
2.4 VDC
Contact Form
SPDT (1 Form C)
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Contact Rating (Current)
40 A
Switching Voltage
300VAC, 30VDC - Max
Load - Max Switching
12000VA, 1200W
Relay Type
Coil Current
36.4 mA
Coil Resistance
660 Ohms