AZ2150-1A-24DEF
DigiKey Part Number
3385-AZ2150-1A-24DEF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AZ2150-1A-24DEF
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 40A 24V
Detailed Description
General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 24VDC Coil Through Hole
Must Operate Voltage
18 VDC
Must Release Voltage
2.4 VDC
Contact Form
SPST-NO (1 Form A)
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Contact Rating (Current)
40 A
Switching Voltage
300VAC, 30VDC - Max
Load - Max Switching
12000VA, 1200W
Relay Type
Coil Current
36.4 mA
Coil Resistance
660 Ohms