PSB-60024
DigiKey Part Number
1920-1155-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PSB-60024
Description
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 24V 600W
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
AC DIN Rail Power Supply 1 Output 24V 25A
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PSB-60024 Models
Category
Power (Watts)
600W
Manufacturer
Altech Corporation
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Applications
Industrial, ITE (Commercial)
Packaging
Box
Efficiency
92%
Part Status
Active
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C (With Derating)
Input Type
AC
Features
Adjustable Output
Number of Outputs
1
Size / Dimension
5.59" L x 3.35" W x 4.88" H (142.0mm x 85.0mm x 124.0mm)
AC Voltage - Input
330 ~ 550 VAC (3 Phase)
Approval Agency
CE, cULus
Voltage - Output 1
24V
Standard Number
508; 60950-1
Current - Output (Max)
25A