SPVE110100
DigiKey Part Number
4809-SPVE110100TR-ND - Tape & Reel (TR)
4809-SPVE110100CT-ND - Cut Tape (CT)
4809-SPVE110100DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SPVE110100
Description
SWITCH DETECTOR SPST-NO 0.1A 30V
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Switch SPST-NO Surface Mount
Category
Actuator Type
Round (Pin Plunger)
Manufacturer
Alps Alpine
Mounting Type
Surface Mount
Series
Termination Style
Gull Wing
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Force
31gf
Part Status
Active
Mechanical Life
50,000 Cycles
Circuit
SPST-NO
Electrical Life
50,000 Cycles
Switch Function
Off-On
Operating Temperature
-10°C ~ 60°C
Current Rating (Amps)
100mA (DC)
Base Product Number
Voltage Rating - DC
30 V