ASEK758KCB-150U-T-DK
DigiKey Part Number
620-1606-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ASEK758KCB-150U-T-DK
Description
BOARD DEMO 758KCB-150U SENSOR
Detailed Description
ACS758 - Current Sensor Sensor Evaluation Board
Category
Sensitivity
26.6mV/A
Voltage - Supply
3V ~ 5.5V
Utilized IC / Part
ACS758
Sensing Range
150A