ACS758LCB-100U-PFF-T
DigiKey Part Number
620-1354-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ACS758LCB-100U-PFF-T
Description
CURRENT SENSOR HE/OL 100A 5-CB
Detailed Description
Current Sensor 100A 1 Channel Hall Effect, Open Loop Unidirectional 5-CB Formed Leads, PFF
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ACS758LCB-100U-PFF-T Models
Category
Accuracy
±2.4%
Mfr
Voltage - Supply
3V ~ 5.5V
Current - Supply (Max)
13.5mA
For Measuring
DC
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
Polarization
Unidirectional
Sensitivity
40mV/A
Frequency
DC ~ 120kHz
Linearity
±1.25%