ACS733KMATR-65AB-T
DigiKey Part Number
620-ACS733KMATR-65AB-TTR-ND - Tape & Reel (TR)
620-ACS733KMATR-65AB-TCT-ND - Cut Tape (CT)
620-ACS733KMATR-65AB-TDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ACS733KMATR-65AB-T
Description
CURRENT SENSOR HE 65A 16-SOIC
Customer Reference
Detailed Description
Current Sensor 65A 1 Channel Hall Effect Bidirectional 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ACS733KMATR-65AB-T Models
Category
Accuracy
±2.5%
Mfr
Voltage - Supply
3.14V ~ 3.46V
Response Time
0.3µs
Part Status
Discontinued at DigiKey
Current - Supply (Max)
35mA
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Sensor Type
Grade
Automotive
Current - Sensing
Qualification
AEC-Q100
Sensitivity
20.3mV/A
Package / Case
16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Frequency
100kHz
Supplier Device Package
16-SOIC
Linearity
±0.5%