ACS72981LLRATR-100B5 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | ACS72981LLRATR-100B5 |
Description | CURRENT SEN HE/DIFF 100A 7-PSOF |
Manufacturer Standard Lead Time | 16 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Current Sensor ±100A 1 Channel Hall Effect, Differential Bidirectional 7-PowerSMD Module |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | ACS72981LLRATR-100B5 Models |
Category | Frequency DC ~ 250kHz |
Mfr | Linearity ±0.8% |
Series | Voltage - Supply 4.5V ~ 5.5V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Response Time 1.8µs |
Part Status Active | Current - Supply (Max) 14mA (Typ) |
For Measuring AC/DC | Operating Temperature -40°C ~ 150°C |
Sensor Type | Polarization Bidirectional |
Current - Sensing | Mounting Type |
Number of Channels 1 | Package / Case 7-PowerSMD Module |
Output Ratiometric, Voltage | Supplier Device Package 7-PSOF |
Sensitivity 20mV/A | Base Product Number |