ACS72981LLRATR-050B5
DigiKey Part Number
620-ACS72981LLRATR-050B5TR-ND - Tape & Reel (TR)
620-ACS72981LLRATR-050B5CT-ND - Cut Tape (CT)
620-ACS72981LLRATR-050B5DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ACS72981LLRATR-050B5
Description
CURRENT SEN HE/DIFF 50A 7-PSOF
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Current Sensor ±50A 1 Channel Hall Effect, Differential Bidirectional 7-PowerSMD Module
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ACS72981LLRATR-050B5 Models
Category
Frequency
DC ~ 250kHz
Mfr
Linearity
±0.8%
Series
Voltage - Supply
4.5V ~ 5.5V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Response Time
1.8µs
Part Status
Active
Current - Supply (Max)
14mA (Typ)
For Measuring
AC/DC
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
Sensor Type
Polarization
Bidirectional
Current - Sensing
Mounting Type
Number of Channels
1
Package / Case
7-PowerSMD Module
Output
Ratiometric, Voltage
Supplier Device Package
7-PSOF
Sensitivity
40mV/A