ACS712ELCTR-30A-T
DigiKey Part Number
620-1191-2-ND - Tape & Reel (TR)
620-1191-1-ND - Cut Tape (CT)
620-1191-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ACS712ELCTR-30A-T
Description
CURRENT SENSOR HE/OL 30A 8-SOIC
Customer Reference
Detailed Description
Current Sensor 30A 1 Channel Hall Effect, Open Loop Bidirectional 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
EDA/CAD Models
ACS712ELCTR-30A-T Models
Category
Linearity
±1.5%
Mfr
Accuracy
±1.5%
Voltage - Supply
5V
Part Status
Not For New Designs
Response Time
5µs
For Measuring
AC/DC
Current - Supply (Max)
13mA
Sensor Type
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Current - Sensing
Polarization
Bidirectional
Output
Ratiometric, Voltage
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Sensitivity
66mV/A
Frequency
DC ~ 80kHz