ACS711KLCTR-25AU-T
DigiKey Part Number
620-ACS711KLCTR-25AU-T-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ACS711KLCTR-25AU-T
Description
CURRENT SENSOR HE 25A 8-SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Current Sensor 25A 1 Channel Hall Effect Unidirectional 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Category
Linearity
±1%
Mfr
Accuracy
±5%
Packaging
Bulk
Voltage - Supply
3V ~ 5.5V
Response Time
4.6µs
Current - Supply (Max)
5.5mA
Sensor Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Current - Sensing
Polarization
Unidirectional
Output
Ratiometric, Voltage
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Sensitivity
100mV/A
Supplier Device Package
8-SOIC
Frequency
DC ~ 100kHz