ACS70331EOLCTR-2P5B3
DigiKey Part Number
620-ACS70331EOLCTR-2P5B3TR-ND - Tape & Reel (TR)
620-ACS70331EOLCTR-2P5B3CT-ND - Cut Tape (CT)
620-ACS70331EOLCTR-2P5B3DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ACS70331EOLCTR-2P5B3
Description
CURRENT SENSOR GMR 2.5A 8-SOIC
Customer Reference
Detailed Description
Current Sensor 2.5A 1 Channel GMR Bidirectional 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ACS70331EOLCTR-2P5B3 Models
Category
Frequency
DC ~ 1MHz
Mfr
Linearity
±0.2%
Series
Voltage - Supply
3V ~ 4.5V
Current - Supply (Max)
6mA
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Sensor Type
Polarization
Bidirectional
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package
8-SOIC
Sensitivity
400mV/A