ACS70331EESATR-2P5U3 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | ACS70331EESATR-2P5U3 |
Description | CURRENT SENSOR GMR 2.5A 12-QFN |
Customer Reference | |
Detailed Description | Current Sensor 2.5A 1 Channel GMR Unidirectional 12-PowerWFQFN |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | ACS70331EESATR-2P5U3 Models |
Category | Linearity ±0.2% |
Mfr | Accuracy ±2% |
Series | Voltage - Supply 3V ~ 4.5V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Response Time 535ns |
Part Status Not For New Designs | Current - Supply (Max) 6mA |
For Measuring AC | Operating Temperature -40°C ~ 85°C |
Sensor Type | Polarization Unidirectional |
Current - Sensing | Mounting Type |
Number of Channels 1 | Package / Case 12-PowerWFQFN |
Output Voltage | Supplier Device Package 12-QFN (3x3) |
Sensitivity 800mV/A | Base Product Number |
Frequency DC ~ 1MHz |