ACS37612LLUATR-010B5
DigiKey Part Number
620-ACS37612LLUATR-010B5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ACS37612LLUATR-010B5
Description
CURRENT SENSOR HE 8-TSSOP
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Current Sensor 1 Channel Hall Effect Bidirectional 8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Category
Voltage - Supply
4.5V ~ 5.5V
Mfr
Response Time
3.2µs
Packaging
Bulk
Current - Supply (Max)
16mA
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
For Measuring
AC/DC
Output
Ratiometric, Voltage
Mounting Type
Sensitivity
10mV/g
Package / Case
8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Frequency
DC ~ 120kHz
Supplier Device Package
8-TSSOP
Linearity
±1%