A3909GLNTR-T
DigiKey Part Number
620-1498-2-ND - Tape & Reel (TR)
620-1498-1-ND - Cut Tape (CT)
620-1498-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A3909GLNTR-T
Description
IC FULL BRIDGE DRIVER 1A 10-SOP
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Full Bridge Driver DC Motors, General Purpose, Stepper Motors DMOS 10-SSOP
Category
Current - Output / Channel
1A
Manufacturer
Allegro MicroSystems
Voltage - Supply
4V ~ 18V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Voltage - Load
4V ~ 18V
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Output Configuration
Full Bridge
Fault Protection
Current Limiting, Over Temperature
Applications
DC Motors, General Purpose, Stepper Motors
Mounting Type
Surface Mount
Interface
Logic
Package / Case
10-SOP (0.154", 3.90mm Width)
Load Type
Inductive
Supplier Device Package
10-SSOP
Technology
DMOS
Base Product Number
Rds On (Typ)
1.6Ohm LS + HS