F1206HI2000V063TM
DigiKey Part Number
5673-F1206HI2000V063TMTR-ND - Tape & Reel (TR)
5673-F1206HI2000V063TMCT-ND - Cut Tape (CT)
5673-F1206HI2000V063TMDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F1206HI2000V063TM
Description
SOLIDMATRIX FUSE, 63VDC, 2A
Detailed Description
2 A 63 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Surface Mount 1206 (3216 Metric)
Category
Response Time
Slow Blow
Breaking Capacity @ Rated Voltage
50A
Melting I²t
0.8
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Fuse Type
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W x 0.038" H (3.20mm x 1.60mm x 0.97mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
0.09 Ohms