BB-SMI6B12V-P230C1
DigiKey Part Number
2084-BB-SMI6B12V-P230C1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BB-SMI6B12V-P230C1
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 6W
Customer Reference
Detailed Description
12V 6 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Multi-Blade (Included) Input
Category
No Load Power Consumption
75mW
Manufacturer
Advantech Corporation
Polarization
Positive Tip, Negative Sleeve
Packaging
Bulk
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Active
Efficiency
Level VI, CoC Tier 2
Region Utilized
International
Output Connector
Barrel Plug, 2.5mm O.D. x 11.0mm
Form
Wall Mount (Class II)
Cord Length
60.2" (1.53m)
Input Type
Multi-Blade (Included)
Input Connector
Multi-Blade (Included)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
1.85" L x 1.36" W x 1.04" H (47.0mm x 34.5mm x 26.5mm)
Voltage - Output
12V
Approval Agency
CCC, cULus, GS, PSE, RCM, UKCA, UL
Current - Output (Max)
500mA
Base Product Number
Power (Watts)
6 W