RF12-05A-T-00-50-G
DigiKey Part Number
2057-RF12-05A-T-00-50-G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RF12-05A-T-00-50-G
Description
RF MMCX CONNECTOR
Detailed Description
MMCX Connector Jack, Female Socket 50 Ohms Board Edge, Cutout; Surface Mount Solder
Category
Frequency - Max
6 GHz
Features
Code A
Packaging
Bag
Housing Color
White
Center Contact Material
Beryllium Copper
Connector Style
Body Material
Brass
Body Finish
Gold
Contact Termination
Solder
Center Contact Plating
Gold
Shield Termination
Solder
Dielectric Material
Polytetrafluoroethylene (PTFE)
Impedance
50 Ohms
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Mounting Type
Board Edge, Cutout; Surface Mount
Voltage Rating
170 V