ESMC-M-50-SGR-SMT-T/R
DigiKey Part Number
2057-ESMC-M-50-SGR-SMT-TR-ND - Tape & Reel (TR)
2057-ESMC-M-50-SGR-SMT-CT-ND - Cut Tape (CT)
2057-ESMC-M-50-SGR-SMT-DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESMC-M-50-SGR-SMT-T/R
Description
CONN HEADER R/A SMT 50POS 1.27MM
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Surface Mount, Right Angle 50 position 0.050" (1.27mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ESMC-M-50-SGR-SMT-T/R Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.157" (4.00mm)
Series
Insulation Height
0.165" (4.20mm)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Contact Shape
Square
Part Status
Active
Contact Finish - Mating
Gold
Connector Type
Contact Finish Thickness - Mating
Flash
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Post
Tin
Pitch - Mating
Contact Material
Phosphor Bronze
Number of Positions
Insulation Material
Thermoplastic
Number of Rows
2
Features
Board Guide, Solder Retention
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Number of Positions Loaded
All
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Insulation Color
Black
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Current Rating (Amps)
1.2A