DB25-PT-1-BL
DigiKey Part Number
2057-DB25-PT-1-BL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DB25-PT-1-BL
Description
CONN D-SUB PLUG 25POS VERT SLDR
Detailed Description
25 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
Category
Termination
Solder
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Current Rating (Amps)
3A
Features
Board Lock, Grounding Indents
Number of Positions
Voltage Rating
250VAC