2PH1-18-UA
DigiKey Part Number
2057-2PH1-18-UA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
2PH1-18-UA
Description
CONN HEADER VERT 18POS 2MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 18 position 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
2PH1-18-UA Models
Category
Contact Length - Post
0.110" (2.79mm)
Mfr
Overall Contact Length
0.343" (8.70mm)
Series
Insulation Height
0.079" (2.00mm)
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
1A
Mounting Type
Voltage Rating
250VAC
Contact Length - Mating
0.154" (3.91mm)