25SH-B-02-TS
DigiKey Part Number
2057-25SH-B-02-TS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
25SH-B-02-TS
Description
CONN HEADER VERT 2POS 2.5MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 2 position 0.098" (2.50mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
25SH-B-02-TS Models
Contact Length - Post
0.134" (3.40mm)
Series
Insulation Height
0.276" (7.00mm)
Packaging
Bag
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Current Rating (Amps)
3A
Voltage Rating
250VAC