15SH-A-06-TR
DigiKey Part Number
2057-15SH-A-06-TR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
15SH-A-06-TR
Description
CONN HEADER R/A 6POS 1.5MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 6 position 0.059" (1.50mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.106" (2.69mm)
Series
Insulation Height
0.146" (3.70mm)
Packaging
Bulk
Insulation Material
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Number of Positions
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Current Rating (Amps)
1.5A
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Voltage Rating
100VAC