Image for 08SH-B-12-TR-SMT-T/R is not available
08SH-B-12-TR-SMT-T/R
DigiKey Part Number
2057-08SH-B-12-TR-SMT-T/RTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
08SH-B-12-TR-SMT-T/R
Description
CONNECTOR, BOARD HEADER, 0.80MM
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Surface Mount, Right Angle 12 position 0.031" (0.80mm)
Mounting Type
Mfr
Termination
Solder
Series
Fastening Type
Friction Lock
Packaging
Tape & Reel (TR)
Contact Shape
Square
Part Status
Active
Contact Finish - Mating
Tin
Connector Type
Contact Finish - Post
Tin
Contact Type
Male Pin
Contact Material
Phosphor Bronze
Pitch - Mating
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Number of Positions
Features
Solder Retention
Number of Rows
1
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C