L630PR-010
L630PR-010
L630PR-010
DigiKey Part Number
6020-L630PR-010TB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L630PR-010
Description
10ft NEMA L6-30 Extension Cord
Manufacturer Standard Lead Time
2 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10.00' (3.05m) Power Cord Black NEMA L6-30P To NEMA L6-30R STW
Category
Wire Gauge
10 AWG
Manufacturer
AC Connectors
Shielding
Unshielded
Series
Length
10.00' (3.05m)
Packaging
Bulk
Approval Agency Marking
cULus
Part Status
Active
Approved Countries
Canada, United States
Style
Male Plug to Female Plug
Color
Black
1st Connector
NEMA L6-30P
Voltage Rating
250V
2nd Connector
NEMA L6-30R
Current Rating (Amps)
30A
Number of Conductors
3
Operating Temperature
-40°C ~ 90°C