ATFC-0402HQ-1N5B-T
DigiKey Part Number
535-12334-2-ND - Tape & Reel (TR)
535-12334-1-ND - Cut Tape (CT)
535-12334-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ATFC-0402HQ-1N5B-T
Description
FIXED IND 1.5NH 730MA 140 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.5 nH Unshielded Thin Film Inductor 730 mA 140mOhm Max 0402 (1005 Metric)
EDA/CAD Models
ATFC-0402HQ-1N5B-T Models
Category
DC Resistance (DCR)
140mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
16 @ 500MHz
Series
Frequency - Self Resonant
7GHz
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test
500 MHz
Tolerance
±0.1nH
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.015" (0.37mm)