ASPI-4030S-6R8M-T
DigiKey Part Number
535-12323-2-ND - Tape & Reel (TR)
535-12323-1-ND - Cut Tape (CT)
535-12323-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ASPI-4030S-6R8M-T
Description
FIXED IND 6.8UH 1.6A 90 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6.8 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.6 A 90mOhm Nonstandard
EDA/CAD Models
ASPI-4030S-6R8M-T Models
Category
Current - Saturation (Isat)
2.75A
DC Resistance (DCR)
90mOhm
Frequency - Self Resonant
24MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)