ASPI-0530HI-2R2M-T2
DigiKey Part Number
535-ASPI-0530HI-2R2M-T2TR-ND - Tape & Reel (TR)
535-ASPI-0530HI-2R2M-T2CT-ND - Cut Tape (CT)
535-ASPI-0530HI-2R2M-T2DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ASPI-0530HI-2R2M-T2
Description
FIXED IND 2.2UH 5.5A 35 MOHM SMD
Detailed Description
2.2 µH Shielded Molded Inductor 5.5 A 35mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
ASPI-0530HI-2R2M-T2 Models
Category
Current - Saturation (Isat)
9A
DC Resistance (DCR)
35mOhm Max
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Molded
Size / Dimension
0.220" L x 0.205" W (5.60mm x 5.20mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)