ASMPH-0806-2R2M-T
DigiKey Part Number
535-12278-2-ND - Tape & Reel (TR)
535-12278-1-ND - Cut Tape (CT)
535-12278-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ASMPH-0806-2R2M-T
Description
FIXED IND 2.2UH 1.2A 110 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µH Shielded Multilayer Inductor 1.2 A 110mOhm 0806 (2016 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ASMPH-0806-2R2M-T Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
110mOhm
Series
Frequency - Self Resonant
50MHz
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Type
Multilayer
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
0806 (2016 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0806 (2016 Metric)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.039" (1.00mm)
Current - Saturation (Isat)
500mA