APAKN0904-S1575-T
DigiKey Part Number
535-14684-2-ND - Tape & Reel (TR)
535-14684-1-ND - Cut Tape (CT)
535-14684-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APAKN0904-S1575-T
Description
RF ANT COMPACT GPS PATCH
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
RF ANTENNA GNSS, GPS Ceramic Patch Surface Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
APAKN0904-S1575-T Models
Category
Frequency Range
1.574GHz ~ 1.576GHz
Manufacturer
Abracon LLC
Antenna Type
Ceramic Patch
Series
Number of Bands
1
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Return Loss
-10dB
Part Status
Active
Gain
0.5dBi
RF Family/Standard
Navigation
Mounting Type
Surface Mount
Frequency Group
UHF (1GHz ~ 2GHz)
Height (Max)
0.157" (4.00mm)
Frequency (Center/Band)
1.575GHz