AOTA-N252010S-100MT
DigiKey Part Number
535-AOTA-N252010S-100MTTR-ND - Tape & Reel (TR)
535-AOTA-N252010S-100MTCT-ND - Cut Tape (CT)
535-AOTA-N252010S-100MTDKR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AOTA-N252010S-100MT
Description
FIXED IND 10UH 1.25A 450 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µH Shielded Molded Inductor 1.25 A 450mOhm Max 1008 (2520 Metric)
Category
DC Resistance (DCR)
450mOhm Max
Mfr
Frequency - Self Resonant
14MHz
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Type
Molded
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
1008 (2520 Metric)
Tolerance
±20%
Supplier Device Package
1008
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Current - Saturation (Isat)
1.4A
Height - Seated (Max)
0.039" (1.00mm)