AOTA-B201210S2R2MT | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | AOTA-B201210S2R2MT |
Description | FIXED IND 2.2UH 1.9A 112 MOHM |
Manufacturer Standard Lead Time | 10 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 2.2 µH Shielded Molded Inductor 1.9 A 112mOhm Max 0805 (2012 Metric) |
Datasheet | Datasheet |
Category | Shielding Shielded |
Mfr | DC Resistance (DCR) 112mOhm Max |
Series | Frequency - Self Resonant 36MHz |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Operating Temperature -40°C ~ 125°C |
Part Status Active | Inductance Frequency - Test 1 MHz |
Type Molded | Mounting Type Surface Mount |
Inductance | Package / Case 0805 (2012 Metric) |
Tolerance ±20% | Supplier Device Package 0805 |
Current Rating (Amps) | Size / Dimension 0.079" L x 0.047" W (2.00mm x 1.20mm) |
Current - Saturation (Isat) 2.1A | Height - Seated (Max) 0.039" (1.00mm) |