AMPLA7030Q-2R2MT
DigiKey Part Number
535-AMPLA7030Q-2R2MTTR-ND - Tape & Reel (TR)
535-AMPLA7030Q-2R2MTCT-ND - Cut Tape (CT)
535-AMPLA7030Q-2R2MTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AMPLA7030Q-2R2MT
Description
FIXED IND 2.2UH 8A 20 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µH Shielded Molded Inductor 8 A 20mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AMPLA7030Q-2R2MT Models
Category
Current - Saturation (Isat)
14A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
20mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Type
Molded
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.287" L x 0.260" W (7.30mm x 6.60mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)