AMPLA4020S-4R7MT
DigiKey Part Number
535-AMPLA4020S-4R7MTTR-ND - Tape & Reel (TR)
535-AMPLA4020S-4R7MTCT-ND - Cut Tape (CT)
535-AMPLA4020S-4R7MTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AMPLA4020S-4R7MT
Description
FIXED IND 4.7UH 2.6A 105 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µH Shielded Molded Inductor 2.6 A 105mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
AMPLA4020S-4R7MT Models
Category
Current - Saturation (Isat)
3.5A
DC Resistance (DCR)
105mOhm Max
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Size / Dimension
0.175" L x 0.160" W (4.45mm x 4.06mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)