AMPLA4012S-1R0MT
DigiKey Part Number
535-AMPLA4012S-1R0MTTR-ND - Tape & Reel (TR)
535-AMPLA4012S-1R0MTCT-ND - Cut Tape (CT)
535-AMPLA4012S-1R0MTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AMPLA4012S-1R0MT
Description
FIXED IND 1UH 4A 47 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 µH Shielded Molded Inductor 4 A 47mOhm Max Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
6A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
47mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Molded
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
0.175" L x 0.160" W (4.45mm x 4.06mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)