AMDLA4020S-2R2MT
DigiKey Part Number
535-AMDLA4020S-2R2MTTR-ND - Tape & Reel (TR)
535-AMDLA4020S-2R2MTCT-ND - Cut Tape (CT)
535-AMDLA4020S-2R2MTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AMDLA4020S-2R2MT
Description
FIXED IND 2.2UH 4.5A 38 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µH Shielded Molded Inductor 4.5 A 38mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AMDLA4020S-2R2MT Models
Category
Current - Saturation (Isat)
6A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
38mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Type
Molded
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
0.173" L x 0.157" W (4.40mm x 4.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)