AFG4507W2S-0200S
DigiKey Part Number
535-AFG4507W2S-0200S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AFG4507W2S-0200S
Description
2.4/5GHZ WIFI FLEXIBLE ANT
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
RF ANTENNA Bluetooth, ISM, Wi-Fi, Zigbee™ Flat Patch I-PEX-1(F) Adhesive
Category
Antenna Type
Flat Patch
Manufacturer
Abracon LLC
Number of Bands
2
Series
VSWR
3
Packaging
Bulk
Gain
8.12dBi
Part Status
Active
Features
Cable - 200mm
RF Family/Standard
Bluetooth, General ISM, WiFi
Termination
I-PEX-1(F)
Frequency Group
UHF (2GHz ~ 3GHz), SHF (3GHz ~ 4GHz), SHF (f > 4GHz)
Mounting Type
Adhesive
Frequency (Center/Band)
2.45GHz, 5.5GHz
Height (Max)
0.008" (0.20mm)
Frequency Range
2.4GHz ~ 2.5GHz, 5.15GHz ~ 5.85GHz