ADCV-S05R5SA334ZB is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
SCHURTER Inc.
In Stock: 0
Datasheet
330 mF (EDLC) Supercapacitor 5.5 V Axial, Can - Vertical 40Ohm @ 1kHz
ADCV-S05R5SA334ZB
DigiKey Part Number
535-ADCV-S05R5SA334ZB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ADCV-S05R5SA334ZB
Description
CAPACITOR 0.33F 5.5V TH
Detailed Description
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
40Ohm @ 1kHz
Lead Spacing
0.185" (4.70mm)
Capacitance
330 mF
Size / Dimension
0.453" Dia (11.50mm)
Tolerance
-20%, +80%
Height - Seated (Max)
0.504" (12.80mm)
Voltage - Rated
5.5 V
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C