ADCM-S07R5SA105QB
DigiKey Part Number
535-ADCM-S07R5SA105QB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ADCM-S07R5SA105QB
Description
CAPACITOR 1F 7.5V TH
Detailed Description
1 F (EDLC) Supercapacitor 7.5 V Radial 720mOhm @ 1kHz
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
720mOhm @ 1kHz
Lead Spacing
0.524" (13.30mm)
Capacitance
1 F
Size / Dimension
0.965" L x 0.335" W (24.50mm x 8.50mm)
Tolerance
-10%, +20%
Height - Seated (Max)
0.906" (23.00mm)
Voltage - Rated
7.5 V
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C