ADCM-S06R0SA505QB
DigiKey Part Number
535-ADCM-S06R0SA505QB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ADCM-S06R0SA505QB
Description
CAPACITOR 5F 6V TH
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5 F (EDLC) Supercapacitor 6 V Radial 180mOhm @ 1kHz
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
180mOhm @ 1kHz
Lead Spacing
0.602" (15.30mm)
Capacitance
5 F
Size / Dimension
0.807" L x 0.413" W (20.50mm x 10.50mm)
Tolerance
-10%, +20%
Height - Seated (Max)
1.102" (28.00mm)
Voltage - Rated
6 V
Operating Temperature
-40°C ~ 65°C